Výber tej správnej krytiny na dom býva jednou z najdôležitejších ale aj najzložitejších rozhodnutí. Každý materiál má svoje výhody ale aj nevýhody.
Škridlami sa strechy domov pokrývajú už niekoľko rokov. Vybrať si môžeme zo širokej škály farieb a dizajnov. Dávno už nie je pravidlom, že škridla je iba oranžová pálená klasika, ale môžete si vyberať z celej škály rôznych farieb. Strecha so škridlami môže mať rôzne upravený povrch, moderné sú škridly engobované a glazúrované. Na ich výrobu sa používajú prírodné materiály ako íľ, riečny piesok alebo praný štrkopiesok do ktorých sa pridávajú zmesi v podobe napr. mangánu, chloridu sodíka a železa alebo oleja.
Plechová krytina je taktiež veľmi obľúbenou alternatívou strešnej krytiny, nakoľko vo svojom maloformátovom aj veľkoformátovom vyhotovení dokážu imitovať škridlu, a to až tak dobre, že z diaľky ani nespozorujete rozdiel. Plechové krytiny kedysi patrili k najlacnejším alternatívam strešnej krytiny. Dnes toto pravidlo ani zďaleka neplatí. Vďaka vývoju technológií si môžeme vybrať z množstva kvalitných plechov pokrytých organickým povlakom rôzneho zloženia, hrúbky a aj reliéfu. Medzi najčastejšie používané materiály patrí pozinkovaná oceľ, meď, zinok, hliník a v poslednom čase aj špeciálna zliatina titanzinok, ktorá je veľmi kvalitná a napriek jej minimálnej údržbe dosahuje dlhú životnosť a v súčasnosti patrí k jedným z najdrahších krytín vôbec.
Vlastnosti škridle a plechu
Škridla narozdiel od plechu je pomerne ťažkým a hrubým materiálom, ktorý nie je vhodný na všetky typy krovu. Avšak to kompenzujú svojou dlhou životnosťou s minimálnymi nárokmi na údržbu, ktorá presahuje 100 rokov. Ak chcete mať strechu z pálených alebo betónových škridiel, treba si náležite pripraviť aj rozpočet. Oproti plechovým strechám o drahšiu možnosť, a to nielen ako z pohľadu materiálu, ale aj zložitosti montáže, či ďalších stavebných úprav nevyhnutných na správne osadenie strechy.
Plech naopak pre krov predstavuje minimálnu záťaž, čím môžete ušetriť pri výstavbe. Hmotnosť škridiel je cca 40 – 50 kg/m2 a hmotnosť plechu je spravidla 7 kg/m2. Vďaka veľkým rozmerom sa plechové krytiny ľahšie prepravujú a skladujú, tým pádom sa dá výrazne ušetriť. Veľkým plusom je aj jeho tvarovateľnosť a odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.
Kedy si vybrať škridlu a kedy plechovú krytinu?
Na túto otázku vôbec nie je ľahké odpovedať, nakoľko každá stavba je svojím spôsobom špecifická a každý investor má svoje predstavy, či obmedzený rozpočet.
Škridla disponuje veľmi silnými argumentami akými sú životnosť a veľmi vysoká odolnosť. Vďaka týmto vlastnostiam sa škridla používa už dlhé roky. Avšak musíme poznamenať, že plechové krytiny svojimi vlastnosťami za škridlami nezaostávajú.
Pokiaľ u Vás zohráva veľkú úlohu vzhľad, plechová krytina Vám v súčasnosti ponúka mnoho možností priblížiť sa vzhľadom škridle, avšak pri neporovnateľne nižších nákladoch na údržbu či samotnú kúpu. Odporúča sa aj pri rekonštrukciách starších domov alebo pri jednoduchých stavbách.