Výber strešnej krytiny je bez pochyby jeden z najdôležitejších rozhodnutí pri výbere materiálov k stavbe Vášho domu. Okrem toho, že esteticky dotvára architektúru a dizajn celej stavby, výrazne ovplyvňuje pohodlie pri bývaní a aj samotnú trvanlivosť a odolnosť stavby.
.
Keramická škridla
Je vyrobená z prírodných surovín akými sú hlina, íľ a voda, z ktorých je pri teplote viac ako 1000°C vypaľovaná. Životnosť tohto typu krytiny je cca 100 rokov. Výhodou je recyklovateľnosť, na povrch sa v menšej miere usadzujú machy, sadze a nečistoty a výborne tlmí zvuk. Keďže strecha je neustále vystavovaná rôznym okolitým vplyvom akými sú smog, kyslé dažde, UV žiarenie , určite oceníte najväčšiu prednosť tejto krytiny, ktorou je jej farebná stálosť. Tá sa vďaka špeciálnej povrchovej vypaľovanej úprave stabilizuje aj na niekoľko generácií. Jej farbu ovplyvňujú pridané zmesi v podobe mangánu, oleja, chloridu sodíka a železa, ktoré sa pridávajú do hliny pri výrobe. Oproti betónovej škridle, keramická nepotrebuje žiadne dodatočné nátery, jej zloženie zabezpečuje dostatočne rýchle vysychanie a tým umožňuje streche dýchať.
Betónová škridla
Vyrobená je z prírodného vysokokvalitného riečneho piesku alebo praného štrkopiesku s veľkosťou kamenných zŕn do 4 mm. Ten sa následne mieša s vodou, vápencom páleným na cement a pigmentmi na báze oxidu železa, z ktorých sa pri teplote 60°C vyrába nepálená betónová krytina. Životnosť sa pohybuje tiež okolo 100 rokov. Betónová krytina v priebehu rokov dozrieva a tvrdne, čím zvyšuje svoju pevnosť, ktorá je o 30% vyššia ako pri ostatných tvrdých krytinách. Vďaka tomu je extrémne odolná voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a výborne odoláva aj zaťaženiu snehom. Medzi ďalšie výhody patrí aj ľahšie zastrešovanie a výhodnejšia resp. lacnejšia alternatíva krytiny. Avšak nevýhodou môže byť občasná farebná nestálosť, náchylnosť na machy a nečistoty a nízka nasiakavosť, ktorú podporíme rôznymi nátermi a ochrannými vrstvami.
Rozdiely medzi keramickou a betónovou škridlou sú nepatrné a zanedbateľné. Preto je len na Vás pre ktorú z nich sa rozhodnete. Obe disponujú výbornými vlastnosťami akými sú: ekologickosť, sú vyrobené z prírodných materiálov, dlhá trvanlivosť, skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, pevnosť, odolnosť voči poveternostným vplyvom, jednoduchá realizácia a spĺňajú požiadavky modernej architektúry. Možno ich pokladať na strechy so sklonom 12 – 35°.