Bungalov alebo poschodový dom?

Už celé mesiace si prezeráte projekty domov a neviete sa rozhodnúť? Mnohí sa rozhodujú medzi bungalovom a poschodovým rodinným domom. Nedá sa povedať, ktorý z týchto projektov je lepší a ani určiť, ktorý by ste si mali zvoliť. Každý z nich má totiž svoje pozitíva. V akých prípadoch by ste teda mali zvoliť poschodový rodinný dom a kedy sa rozhodnúť skôr pre bungalov? Poradíme Vám ako si správne vybrať.
  1. Aký pozemok máte k dispozícii?
Zásadná otázka v prípade, ak máte k dispozícii menší pozemok. Na stavbu bungalovu potrebujete väčší pozemok, keďže sa jedná o prízemný dom, kde všetky miestnosti sú na jednej úrovni. Samozrejme, že existujú aj projekty domov, ktoré rátajú so stavbou bungalovu aj na úzkom pozemku. No ak sa na menšom pozemku rozhodnete pre poschodový dom, ostane vám viac priestoru pre záhradu.
  1. Akú veľkú rodinu plánujete?
Ak sa chystáte stavať rodinný dom, zrejme už svoju rodinu máte, respektíve už o nej premýšľate. Je totiž rozdiel stavať dom pre rodinu s dvomi deťmi a pre rodinu s piatimi deťmi. Ak ste bez detí, prípadne plánujete menšiu rodinu, bohato vám postačia priestory bungalovu.
  1. Chystáte sa v dome zostarnúť?
Zaváži aj to, či sa chystáte vo svojom dome stráviť celý život. Často sa stáva, že starší ľudia v poschodových domoch užívajú už len prízemie. S pribúdajúcimi rokmi je pre nich náročné každý deň stúpať po schodoch.
  1. Staviate len pre seba?
Aj keď časy, kedy sa stavali viacgeneračné rodinné domy, sú už skôr minulosťou, aj nad takouto možnosťou by ste mali popremýšľať. Ak totiž uvažujete o viacgeneračnom bývaní, bungalov vám zrejme stačiť nebude.
  1. Vyžadujete maximum súkromia?
Ak áno, v tom prípade by ste mali voliť zrejme poschodový dom. Z dôvodu že v poschodovom dome omnoho jednoduchšie oddelíte dennú a nočnú zónu. Kým izby ako spálňa a pracovňa, ktoré si vyžadujú viac súkromia, môžu byť situované na poschodí a prízemie poslúži ako denná časť domu. V bungalove takáto možnosť jednoducho nie je.   Ešte stále ste sa nerozhodli? Skúste si teda pozrieť naše projekty domov. Možno Vám niektorý z nich „padne do oka“ a nájdete v ňom svoje vysnívané bývanie.